Az érvényes végrendelet feltételei a német öröklési jogban – a formális feltételei
A német öröklési jogban két formában lehet végrendelkezni: közjegyző előtt és kézzel írott végrendeletként. Nézzük, hogy milyenek az érvényes végrendelet feltételei – a formális szempontokból.
A közjegyző előtt készült végrendelettel itt nem akarunk foglalkozni: Ritkán fordul az elő, hogy a közjegyző nem tartja be a formális feltételeket. Bár Németországban van egy pár olyan tartomány, ahol létezik az „ügyvéd-közjegyző“ intézmény, magyarul vannak olyan ügyvéd kollégák, akik egy pár éves ügyvédkedés után közjegyzők is lehetnek. Az általuk készített végrendeleteket alaposan kell nézni, hihetetlen, hogy milyen hibák fordulnak elő.
A kézzel írott végrendeletnél különböző hibaforrás van:
A végrendeletet végig kell kézzel írni, az első betűtől kezdve az aláírásig. Mindent kell saját kézűleg írni. Különben már érvénytelen a végrendelet, pedig úgy, hogy az egész testamentum, nem csak a nem kézzel írt része. A törvényes öröklés a következmény.
Nem kötelező, de célszerű dátumot és helyet is ráírni. Ez azért fontos, hogy lehessen azonosítani, hogy melyik az újabb, aktuális végrendelet, hátha ebből több van.
Továbbá nagyon ajánlatos a teljes nevét ráírni, családi nevét és keresztnevét feltüntetni.
Ha bármilyen egyéb kérdése van, akkor itt tudja felvenni a kapcsolatot velünk.